Yabancı Dil Nasıl Daha Güvenle Konuşulur?

2 yıl önce oluşturuldu

Eminim en azından bir dereceye kadar katılıyorsun. Bu yüzden buradayız değil mi? Yabancı dilleri konuşmak istiyoruz, böylece diğer şeylerin yanı sıra gizemli ve havalı olabiliriz.

Şaka bir yana, çoğu öğrenci bir dili kolayca ve akıcı bir şekilde konuşabilecekleri bir noktaya gelmek isteyen yolculuğa başlar. Güvenle iletişim kurmak istiyorlar .

Ancak güven, bir ders kitabı veya en son mobil uygulama gibi satın alınabilecek bir şey değildir. Bunun yerine, onu kazanmanız gerekir. Ve bir kere kazanınca, saklamak için çok çalışmalısın.

Bugün size bunun nasıl yapıldığını göstereceğim. Bir dili daha güvenli bir şekilde konuşmayı öğrenmek istiyorsanız, emniyet kemerinizi takın ve aşağıdakileri okuyun:

Her Gün Öğrenin

Piyano çalmayı biliyor musun? Eğer yaparsan, bir anlığına yapmadığını hayal et. Eğer yapmazsan, bir başın var.

Ya bir gün sahneye çıkıp kalabalığın önünde piyano çalması gerektiğini söylesem? Nasıl hissederdin?

O aşamada otururken, yüzün denizi denize bakarken, piyanonun önünde yasal olarak nasıl kullanılacağını bilmiyorsunuz, üzerinizde hangi duygu ve düşünceleri yıkarsınız?

O anda kendine güveneceğini mi düşünüyorsun?

Şüpheliyim. Bu aşamada, kendinizden emin olmak yerine korku hissedebilirsiniz ve bunun çoğunu. Performans, bir bütün olarak, muhtemelen iyi gitmeyecekti.

Ama neden? Neden böyle bir durumda kendine güvenmiyorsun? Neden iyi performans gösterme ihtimalin yok?

Bunun nedeni, genetik olarak piyanoda kötü olmanız ya da sadece genel olarak kendine güvenen bir kişi olmanız değil mi?

Hayır gerçek değil. Sadece bir şey eksik.

Bu örnekte kendinize güvenip başarılı olmak için sahip olmadığınız bir şeye ihtiyacınız var. Ve bu bir şey bilgidir.

Bunu düşün. Aynı durumda olsaydınız ve beyninize beş yıl süren piyano çalma deneyimini sihirli bir şekilde indirebilirsem, deneyiminiz olmadan kendinizden emin olacağınızı ya da daha fazla kendinize güveneceğinizi mi düşünüyorsunuz?

Tabii ki, daha kendine güvenirsin. Muhtemelen bu konuda çok daha güvenli.

Beş yıllık deneyim yerine, beyninize on, yirmi hatta elli yıllık özel piyano çalma deneyimini indirebilirsem, muhtemelen orijinal örnekte olduğundan çok daha fazla kendinize güvenirsiniz.

Muhtemelen o kadar güvende olursunuz ki, aslında, kalabalığın önünde piyano çalmak çok da zor olmazdı. Aslında, muhtemelen hoşuna gider!

Buradaki amacım ne?

Demek istediğim, herhangi bir türdeki güven genellikle iki yerden gelir: önceki bilgiler (gerçekler için) ve önceki deneyimler (beceriler için). Bu iki şeyden ikisine veya ikisine sahip değilseniz, kendinize güvenmeniz pek mümkün değildir.

Bu dil piyano için olduğu kadar dil öğrenimi için de geçerlidir. Konuşmaya çalıştığınız dil hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, güvenle konuşamazsınız . Tam dur.

Bu nedenle, yabancı bir dilin kendinden emin bir konuşmacısı olmak istiyorsanız, ilk adım işe koyulmak ve bu dili öğrenmek için düzenli olarak zaman harcamaktır.

Elbette bu, Rio'nun yanında bulunan dost canlısı komşunuzla beş dakikalık bir görüşme yapmadan önce C düzeyli bir Brezilya Portekizcesi bilgisine sahip olmanız anlamına gelmez. dile sahip olmak, ne kadar güvende olursunuz ve sonuç olarak o kadar iyi konuşursunuz.

Dinleme Becerileriniz Üzerinde Çalışın

Bir sonraki tavsiyem belki de en sezgisel olan:

Yabancı bir dil konuşurken güven kazanmak istiyorsanız, dinleme becerilerinizi geliştirmeniz gerekir.

“Bu neden gerekli?” Diye sorabilirsiniz. “İki farklı beceriyi konuşmuyor ve dinlemiyor musunuz?”

Evet, konuşma ve dinleme iki farklı dil becerisi olmasına rağmen, genellikle aynı anda kullanılan becerilerdir.

Örneğin, kendinizle, kedinizle veya evcil hayvan akvaryum balıklarınızla konuşmuyorsanız, günlük konuşma zamanınızın çoğu muhtemelen başka biriyle konuşarak geçirilir.

Konuşmalar genellikle bir bilgi alışverişini, kelimelerin ileri geri akışı anlamına gelir. Konuşan insanlar, söyleyeceklerini söyleyene kadar sadece birbirleriyle konuşmazlar; bunun yerine, diğer kişi konuşurken, siz dinlersiniz ve konuşurken, diğer kişi dinler — çoğu zaman, yine de.

Her konuşmanın bir sözlü ifadeler zinciri olarak kabul edilebiliyorsa, birbiri ardına, bu zincire yapı, düzen ve yön veren dinleme yeteneğidir.

Bunu düşün. Bir arkadaşınızla sohbet ediyorsanız ve size bir soru sorarsa, doğru cevabı vereceğinizden veya bu zamanda verebileceğiniz en uygun cevabı vereceğinizden nasıl emin olabilirsiniz?

Basit. Size söylenenleri anlayarak. Ve her şeyden önce, bu anlayış dinlemekten gelir. Dinlemediyseniz veya bir nedenden dolayı size ne söylendiğini anlamadıysanız, soruyu kendinize emin bir şekilde cevaplama şansınız önemli ölçüde düşecektir.

Bu nedenle, bir dil öğrenicisi olarak, güvenle konuşmak istiyorsanız, anadili konuşanların size söylediklerini dinleme ve anlama yeteneğiniz üzerinde sürekli olarak çalışmanız gerekir . Erken ve sıkça dinleme pratiği yaparsanız, konuşma eşinizin bir şey söylediğini görme olasılığınız daha düşüktür, gerçekte, tamamen farklı bir şey söylediklerinde. Ara sıra yanlış iletişim, zaman zaman gerçekleşecek, elbette, ancak dinleme becerileriniz ne kadar iyi olursa, o kadar az sıklıkta ortaya çıkacaklar ve sonuç olarak konuşmada çok daha rahat olacaksınız.

Telaffuzunuzu Pratik Yapın

Başarılı konuşmalarda iyi dinleme becerileri önemlidir, çünkü size söylenenlerden emin olmanıza yardımcı olurlar.

Peki ya madalyonun diğer tarafı?

Eğer konuştuğunuz kişi hakkında hiçbir fikri varsa bir konuşma başarılı kabul edilebilir sen mi söylüyorsun?

Kesinlikle değil. Tıpkı neler olup bittiğini anlayabilmeniz için, diğer kişi de yapar. Konuşan eşiniz onlara anne veya atları hakkında soru sorup sormayacağınızı belirleyemiyorsa (Çince dil öğrenenler arasında sık rastlanan bir durum), tüm konuşma parçalanacak ve çok hissetmeyeceğinizi garanti edebilirim. bu konuda iyi.

Öyleyse, konuşma konusundaki güven, konuşma ortağınızın söylediklerinizin çoğunu veya tümünü anlayabileceği bilgisinden de gelir.

Eğer yanlış telaffuz ediyorsanız veya yanlış kelime veya cümleleri yanlış telaffuz ederseniz, ana dil konuşmacıları sizinle iletişim kurmak için mücadele edecek . Yavaşlayacaklar, işleri çözecekler ve verdiğiniz bilgileri yanlışlıkla yanlış yorumlayacaklar. Aşırı durumlarda , konuşmanın konusunu izleyemedikleri veya bulamadıkları için sizinle iletişim kurmayı bile durdurabilirler.

İletişimdeki bu aksaklıkları önlemek ve konuşurken güveninizi artırmak için, telaffuzunuzu olabildiğince erken önceliklendirmeniz gerekir .

Yüksek sesle konuşulan kelimeleri veya cümleleri duyduğunuzda , bunları tekrar kendinize tekrar etmeye çalışın. Telaffuzunuz veya ses tonunuz tamamen anadili ile aynı mı? Olmazsa, ne kadar farklı? Taklit etmek istediğin herhangi bir ses veya ses kombinasyonu var mı?

Hedef dilinizin telaffuz etmeniz zor olan bazı sesler veya ses bileşimleri olduğunu tespit ederseniz (çoğu dilde bu sesleri nasıl düzgün bir şekilde yapacağınızı öğrenmeyi öncelikli yapın). Bunu yapmanın en hızlı yolu, bir yerli ile çalışmaktır. Sesleri (veya sesleri olan sözcükleri) önünde uygulayın ve onları doğru olana veya yönetebildiğiniz kadar doğru olana kadar size geri bildirimde bulunmalarını sağlayın. Bu yabancı sesleri çıkarmayı öğrenen diğer dil öğrenenlerle de konuşabilir ve onlara nasıl yaptıklarını sorabilirsiniz.

Telaffuzunuzu geliştirmek çok zaman ve çaba gerektirebilir. Olursa, endişelenme! Bir insan dilinde bir ses varsa, siz (evet, siz!) Öğrenebilirsiniz. Sesleri her zaman doğru bir şekilde telaffuz etmenize yardımcı olacak uygun fiziksel alışkanlıklar kazanmanıza yardımcı olacak doğru bilgi ve uygulamaya ihtiyacınız var.

Telaffuzunuz arttıkça, “Ne dedin?” Sormak yerine, yerlilerle konuşmanın daha kolay ve kolay olduğunu göreceksiniz. “Ne düşünüyorsunuz?” Sormak için çok daha fazla zaman harcayacaklar.

Olmadan Önce Başarıyı Görselleştir

Bu noktaya kadar, herhangi bir yabancı dilde konuşma güveni için gerekli olan bilgi ve becerileri inceledik. İyi konuşan her öğrencinin bu temel unsurlara sahip olması gerekir.

Şimdi, benzer beceri seviyelerine sahip olanlar bile, öğrenciden öğrenciye geniş ölçüde değişebilecek bir şeye geçelim. İnsan olarak sana daha özel bir şey.

 

Zihniyetin hakkında konuşalım .

Zihniyetiniz, basitçe söylemek gerekirse, belirli durumlara tepki verme veya yorumlama şeklinizdir.

Bu makalede, baktığımız belirli durum başka bir kişiyle yabancı bir dil konuşmak .

Genel olarak konuşursak, dil öğrenenlerin çok yaptığı bir şeydir; ya da zaten çok fazla bir şey yapmazlarsa, çok yapmak istedikleri bir şeydir.

Ancak, bir grup dil ​​öğrencisine ne düşündüklerini ya da yabancı bir dilde konuşma fikri hakkında ne düşündüklerini soracak olsaydınız, çok farklı birkaç zihniyete bir göz atacaktınız.

Bazı öğrenciler seviyorum yabancı dilde uzakta sohbet ve ne zaman onlar bunu yapacağız.

Diğer öğrenciler için, bu değerli ama zorlu bir durumdur. Bunu yapmak istiyorlar ve yapmaya çalışıyorlar, ama hazırlık ve çaba gerektiriyor. Zamanla ve pratik yaparak gelişeceklerini biliyorlar.

Yine diğer öğrenciler için, gebe kalabilecekleri en endişe verici durumdur . Bu öğrenciler sadece sohbetten korkmazlar, aktif olarak bundan kaçınırlar. Ancak çoğu, hala bu korkuları fethetmek ve mümkünse emin olmadıklarından, konuşma konusunda oldukça iyi olmak istediklerini söylüyor.

Bu üç grubun her biri, bir yabancı dili konuşmaya yönelik belirli bir zihniyeti temsil eder: olumlu bir zihniyet, tarafsız bir zihniyet veya olumsuz bir zihniyet.

Konuşmaya yönelik kendi zihniyetiniz muhtemelen bu üç gruptan birine giriyor. Bu makaleyi okuyorsanız, büyük ihtimalle tarafsız veya olumsuz bir zihniyetiniz vardır ve daha olumlu bir yazı geliştirmek istiyorsunuz.

Yabancı bir dilde konuşma konusunda olumlu bir zihniyet elde etmek için, tam olarak bunu yapmakla ilgili olumlu düşünceleriniz veya deneyimleriniz olması gerekir.

Bu makalenin başındaki piyano örneğimizde olduğu gibi, hiçbir deneyiminiz olmadığında da olumlu deneyimler yaşamak zor. Yabancı bir dili yalnızca bir ya da iki kez bir kez konuşmayı denediyseniz, bunun sadece ne kadar zor ve korkutucu olduğunu hatırlarsınız, başka bir şey değil. Bu da tekrar denemek istemeyi zorlaştırıyor.

Fakat bir dili iyi konuşmak istiyorsanız , tekrar denemek zorundasınız . Sen gerek yeniden deneyin.

Bu yüzden , geçmiş deneyimleriniz ilham vermekten daha az olsa bile, tekrar denemek istemeniz için kendinizi motive edecek bir yola ihtiyacınız var . Ve bunu görselleştirme adı verilen bir etkinlikle yapabilirsiniz.

En basit haliyle, görselleştirme sadece bir şey yaptığınızı hayal ediyor. İnsanlar olarak içgüdüsel olarak bunu yapıyoruz. Dil becerilerinizi uygulama konusunda hiç endişeli veya endişeli olduysanız, muhtemelen yanlış, kahkaha veya utanç gibi kötü bir sonucu görselleştiriyordunuz. Bu olumsuz bir görselleştirmedir, ancak aynı şekilde bir görselleştirme.

Ancak görselleştirmeler de yardımcı olabilir. Genel olarak bir yabancı dili konuşma konusunda endişeli olsanız bile, olumsuz olanların yerine ondan kaynaklanabilecek tüm olumlu sonuçları düzenli olarak hayal ettiyseniz, ne kadar iyi hissedeceğinize şaşıracaksınız.

Yani, gerçekten konuşmadan önce bir yabancı dili konuşma konusunda güven kazanmak için aşağıdaki basit adımları izleyin:

 

  • Sessiz bir yerde oturun
  • Gözlerini kapat
  • Bir dili konuşma girişimleriniz gerçekten iyi giderse, bunun nasıl olacağını hayal edin.

Yapabildiğiniz kadar canlı bir görüntü yakalamaya çalışın. Örneğin, şunları yapabilirsiniz:

 

Konuşma ortaklarınızın gülümsemesini, gülmesini ve genellikle sizinle iyi vakit geçirdiğini hayal edin.

Sonunda saatlerce detaylı, ilginç konular hakkında konuştuğunuzu düşünün

Kendinizi gerçekten bu kişiyle yakın, destekleyici bir arkadaşlık geliştirmeyi düşünün, çünkü hepsi bir şans aldı ve konuşmaya karar verdiniz!

Görselleştirme ile, işlerin ne kadar iyi gidebildiğini hayal etmenin sınırsız yolları vardır, bu yüzden sık sık görselleştirme uygulayın ve konuşma hakkındaki olumsuz düşünceleriniz kaybolmaya başlar.

 

Mümkün olduğu kadar sık ​​konuşun

Bu son ipucu en kolay olanı:

Yabancı bir dili daha güvenle konuşmak için, mümkün olduğunca sık konuşun !

Bu makalenin başında piyano performans görselleştirmemizde ele aldığımız gibi, en önemli güven kaynaklarından biri önceki deneyimdir. Yani, şu anda yapmaya çalıştığınız şeyi zaten yapabileceğinizi ve başarılı bir şekilde yapabileceğinizi bilmek geliyor.

 

Bu yüzden ne zaman, ne zaman, nerede olursanız olun konuşma pratiği yapın.

Konuşacak kişileri nerede bulacağınızdan emin değilseniz, deneyebilirsiniz:

Italki'de öğretmene ya da öğretmene düzenli olarak görüşmek ve sohbet etmek için ödeme yapmak.

HelloTalk ve ConversationExchange gibi kaynakları kullanarak ücretsiz, kişisel bir dil değişimi başlatmak.

Hedef dilinizi uygulamaya adanmış Meetup gruplarını arıyorsunuz.

Yakında bulunan mağazaları, restoranları veya öğrendiğiniz dili konuşan kişilerce yönetilebilecek veya işletilebilecek diğer kuruluşları aramak.

Bu makaledeki diğer ipuçları, doğru konuşma güveninin temelini oluştururken, bu temel üzerine kurduğunuz güven ancak gerçekten, başka bir insanla yabancı bir dilde konuşmaktan ve tekrar tekrar yapmaktan gelebilir.

O yüzden erken konuşun, sık konuşun ve ne olursa olsun (iyi ya da kötü) konuşmaya devam edin!

 

Sonuç

 

Bir yabancı dili öğrenme yolculuğuna başlarken, çoğu insanın aklında olan ilk hedef aynıdır:

Akıcı bir şekilde konuşmak istiyorum.

Anlamı ise akıcılık belirsiz ve yoruma açık, bu akıcılık kimsenin tanımının büyük bir parçası olduğunu söylemek güvenli olan anadili ile dilini konuşmaya güven .

Bu dil öğrenenleri kaygı veya hayal kırıklığı olmadan iyi ve açık bir şekilde iletişim kurmak isterler.

Söylemesi yapmaktan daha kolay. Güven satın alınamaz ve zamanla doğru eylemleri gerçekleştirerek ve doğru alışkanlıkları kurarak zaman içinde inşa edilmelidir.

Bir dili daha güvenle konuşmanıza ve aradığınız başarıyı bulmanıza yardımcı olmak için, oraya ulaşmanıza yardımcı olacak beş eylem ve alışkanlığın bir listesini sundum. Bunlar:

  • Her gün öğren
  • Dinleme becerilerinizi geliştirin
  • Telaffuzunuzu iyileştirin
  • Gelecekteki başarılarınızı görselleştirin
  • Mümkün olduğu kadar konuş
  • Bunları yapın, güven gelecektir. Bunları her gün yapın, güven kalır!

 

İngilizce öğreniyormusun? Daha güvenli ve garantili ingilizce özel ders yada diğer diller ile ilgili dil eğitimi almak isterseniz, kursumuza göz atın İngilizce'nizi geliştirin ! Özel Kolay Dil Kursu  0212 288 72 86 - 0530 337 69 49 Whatsapp

★ ★ ★ ★ ★