Dil Seviyenizi Nasıl Kanıtlarsınız?

2 yıl önce oluşturuldu

Bu sana oldu mu?

Bir iş görüşmesindesiniz. Potansiyel işverenleriniz özgeçmişinize bakıyor.

“Burada İngilizce bildiğini söylüyor” , diye soruyorlar, masum bir şekilde.

“ Evet” , sen biraz çekinerek, cevap veriyorsun.

“Ne kadar iyi biliyorsun?”

Birden donarsın. Sorun başlıyor ve sen de bunu biliyorsun. Dil ile neler yapabileceğinize dair bir fikriniz var, ancak “ Ne kadar iyi olduğumu nasıl tarif ederim? 

Birkaç seçeneğin var:

  • “Evet, akıcıyım” - Herkes farklı akıcılık görüşlerine sahip olduğundan zor bir seçenektir Profesyonel bir durumda, becerilerinizin potansiyel olarak artması sizi işvereninizle sıcak suya sokabileceğinden daha da kötüdür.
  • “Biraz biliyorum” - Burada kendini kısa satıyorsun. Kesinlikle biraz fazlasını biliyorsun. Bir şeyler yapabilirsin Ama bu bir özgeçmiş üzerinde iyi görünmüyor.
  • “X yıl boyunca çalıştım” - Tipik bir cevap, bu problemli çünkü bu yıllar boyunca çalışmanın kalitesi hakkında hiçbir şey ifade etmiyor. Belki yurtdışında altı yıl okudun ve harikasın. Belki de okulda altı yıl çalıştın ve her şeyi unuttun.
  • “Ben Z yapabilirim Y okuyabilir” - Burada, olabilir sen dilde yapma yeteneğine sahip olan her şeyi listeleme başlayın. Ama bu sonsuza kadar sürebilir Ayrıca, işvereninizin bir keresinde Buenos Aires'e olan seyahatinizde tamamen İspanyolca olan bir tango dersi alabilmenizi umduğunu düşünmüyorsunuz.

Bu seçeneklerin hiçbiri harika değil ve bunu biliyorsunuz.

Ne yapabilirsin?

Hem mesleki hem de özel hayatınızda, dil becerilerinizi başkalarına nasıl tarif edeceğinizi bilmek zordur Ne de olsa, dil yeteneği temelde, onlarca başka faktör arasında neler yaptığınıza, nerede olduğunuza ve kiminle birlikte olduğunuza bağlı olarak değişebilen, becerilerin ve alt becerilerin karmaşık bir araya gelmesidir.

Bu sorunu çözmek için, ihtiyacımız olan şey ise dil konuşacak kullanabilirsiniz dil becerileri . Konuşmak isteyen veya o dilde ne kadar iyi olduğunu kanıtlamak isteyen herhangi bir dil öğrencisinin , hepimizin anlayabileceği dil yeterliliğiölçütlerine erişim ihtiyacı vardır .

Neyse ki bizim için, bu önlemler zaten var. Sadece bizim için neyin uygun olduğunu bilmemiz ve sonra onu kullanmamız gerekiyor.

Dil Yeterliliği Nasıl Ölçülür?

Dil yeterliliğinin resmi değerlendirmeleri tipik olarak karşılıklı olarak dışlanmayan iki farklı biçim alır: yeterlilik çerçeveleri ve yeterlilik sınavları .

Yeterlilik için Ortak Çerçeveler

Dil yeterlilik çerçeveleri, genel olarak konuşursak, dil becerilerini farklı dil seviyelerine göre düzenleyen genel ölçeklerdir .

Her seviyeye tipik olarak, o seviyedeki öğrencinin neler yapabileceğini veya dört ana beceriden herhangi birinde (Konuşma, Dinleme, Okuma ve Yazma) verilen bir görevi nasıl yerine getireceğini tanımlayan çeşitli tanımlayıcılar eşlik eder.

Daha fazla detay için şu linkteki dil kursunun sitesini inceleyebilirsiniz.  

dil seviyeleri 

 

★ ★ ★ ★ ★